13 kunnanjohtajan kannanotto soten lähipalvelujen puolesta

13 Etelä-Pohjanmaan kuntajohtajaa ovat tänään allekirjoittaneet ja julkaisseet yhteisen kannanottonsa Etelä-Pohjanmaan talouden tasapainottamissuunnitelmia koskien. Kannanoton ovat valmistelleet Isojoen kunnanjohtaja, sekä Lapuan ja Alajärven kaupunginjohtajat.

Kannanotto 7.3.2025

Etelä-Pohjanmaan hyvinvointialueen aluehallitus on 12.2.2025 merkinnyt tiedoksi talouden tasapainottamiseen tähtäävän UTV2-ohjelman. Ohjelman valmistelussa on käytetty ulkopuolisten konsulttien apua, ja se sisältää merkittäviä muutoksia, jotka heikentävät Etelä-Pohjanmaan kuntien elinvoimaa ja asukkaiden peruspalveluiden saavutettavuutta.

Lähipalveluiden heikentäminen vaarantaa asukkaiden yhdenvertaisuuden

Me allekirjoittaneet Etelä-Pohjanmaan kuntajohtajat olemme vakavasti huolissamme siitä, että UTV2-ohjelman valmistelussa ei ole käyty aitoa vuoropuhelua kuntien ja kuntiemme asukkaiden kanssa. Kysely, joka suunnattiin kuntalaisille vasta ohjelman julkistamisen jälkeen, oli suppea sekä sisällöltään että aikataulultaan. Tällainen menettely ei täytä riittävän osallisuuden ja avoimuuden vaatimuksia. Ohjelman valmistelua on leimannut kiire, jonka ei kuitenkaan tulisi johtaa tilanteeseen, jossa tingitään vaikutusarvioista ja vuoropuhelusta muutosvaikutusten kohteena olevien osallisten kannalta. Hyvinvointialue on loppujen lopuksi olemassa vain asiakkaita, eli asukkaita varten.

Palveluverkon supistaminen ja lähipalveluiden keskittäminen suurempiin yksiköihin vaikuttavat erityisen kielteisesti lapsiin, nuoriin ja ikäihmisiin. Harvaanasutulla alueella pitkät etäisyydet ja rajalliset liikkumismahdollisuudet voivat johtaa siihen, että moni jää ilman tarvitsemiaan palveluita tai joutuu kohtuuttoman matkan päähän niistä. Tämä ei ole yhdenvertaisuusperiaatteen mukaista.
Hyvinvointialueen liikkuvat palvelut ja etäpalvelut eivät ole sillä tasolla, että niillä voitaisiin korvata tällä hetkellä toimivat lähipalvelut. Tästä yhtenä esimerkkinä ovat suun terveydenhuollon palvelut, joita karsittiin UTV1 -ohjelman myötä pienemmistä kunnista, eikä korvaavia liikkuvia palveluita ole järjestetty.

Aluevaltuuston linjausten ja lainsäädännön tulee ohjata valmistelua ja päätöksiä

Etelä-Pohjanmaan hyvinvointialueen aluevaltuuston aiemmin hyväksymä 1+7 sotekeskuksen malli on rakennettu turvaamaan koko maakunnan elinvoima ja palveluiden saatavuus. UTV2-ohjelman tulee nojata tähän linjaukseen eikä romuttaa sitä. Lähipalveluiden säilyttäminen on kriittistä alueen asukkaiden hyvinvoinnille ja inhimilliselle kohtelulle.

Hyvinvointialueen johto perustelee palveluverkon supistamista Valtiovarainministeriön talousohjauksella. On kuitenkin huomioitava, että perustuslain 19 § velvoittaa julkisen vallan turvaamaan kaikille riittävät sosiaali- ja terveyspalvelut. Lisäksi sosiaali- ja terveydenhuollon lainsäädäntö korostaa potilasturvallisuutta ja yhdenvertaista kohtelua. Mikäli UTV2-ohjelman mukaiset leikkaukset toteutetaan, vaarantavat ne sekä perustuslain että potilasturvallisuuslainsäädännön toteutumisen.

Lain hyvinvointialueiden rahoituksesta (11 §) mukaan valtion on myönnettävä lisärahoitusta, mikäli palveluiden yhdenvertainen saatavuus on uhattuna. Asiakas- ja potilasturvallisuuden, valvonnan ja omavalvonnan sekä edellä mainittujen lakien noudattamisen vastuu on aina toiminnasta vastaavalla johdolla. Näitä vastuita ei voi paeta valtiovarainministeriön selän taakse.
Säästöpäätökset ilman vaikutusarvioita ovat riskialttiita

UTV2-ohjelman säästötoimenpiteet on laadittu ilman kattavaa kokonaistaloudellista vaikutusarviota. Säästöt yhdessä kohdassa voivat lisätä kustannuksia toisaalla, esimerkiksi kun perusterveydenhuollon heikennykset johtavat erikoissairaanhoidon kuormituksen kasvuun. On huolestuttavaa, että ohjelmassa ei ole huomioitu tätä taloudellista ja inhimillistä kokonaisvaikutusta. Hyvinvointialueen keskittäessä toimintoja, voi se myös johtaa maakunnan elinvoimaisuuden kannalta haitalliseen rakennetyöttömyyteen alueilla, joilta palvelut siirtyvät kauemmaksi. Odotamme aluevaltuuston linjaaman strategian noudattamista ja aitoa vuoropuhelua.

Edellä mainituista syistä edellytämme:

1. Lähipalveluiden turvaamista – maakunnan asukkaiden perusoikeudet ja hyvinvointi eivät saa jäädä säästötoimenpiteiden jalkoihin.

2. Kuntien ja asukkaiden kuulemisen vahvistamista – valmistelun tulee olla avointa ja huomioida kuntien ja kuntalaisten näkemykset aidosti. Palvelunkäyttäjien ja kuntien ääntä tulee kuunnella päätöksenteossa. Kuulemisia ei tule järjestää vain näennäisesti

3. Taloudellisten vaikutusten kokonaisarviointia – säästötoimenpiteiden todelliset inhimilliset ja taloudelliset vaikutukset on arvioitava ennen päätöksiä.

4. Aluevaltuuston aiempien linjausten kunnioittamista – UTV2-ohjelman ja valmistelun kokonaisuudessaan on nojattava poliittisesti päätettyyn 1+7-malliin.

Hyvinvointialueen on ennen kaikkea noudatettava poliittisesti sovittuja strategisia linjauksia ja osallistettava kunnat ja asukkaat aitoon vuoropuheluun. Etelä-Pohjanmaan kuntien elinvoima ja asukkaiden hyvinvointi edellyttävät vastuullisempaa valmistelua. Toivomme, että hyvinvointialueen päättäjät ottavat kantamme huomioon ennen lopullisten päätösten tekemistä.

Etelä-Pohjanmaalla 7.3.2025

Kannanoton allekirjoittaneet kuntajohtajat:
Alasara Sami, kunnanjohtaja, Lappajärvi
Herrala Juha, kunnanjohtaja, Isojoki
Huhtala Mikko, kunnanjohtaja, Evijärvi
Kankare Satu, kaupunginjohtaja, Lapua
Keski-Sikkilä Marko, kunnanjohtaja, Karijoki
Koivunen Vesa, kaupunginjohtaja, Alajärvi
Laitalainen Ari-Pekka, kunnanjohtaja, Ilmajoki
Latva-Pukkila Niku, kaupunginjohtaja, Kauhajoki
Leijonamieli Sam, kunnanjohtaja, Vimpeli
Pihlajamäki Maija, kunnanjohtaja, Soini
Puolijoki Teemu, kunnanjohtaja, Kuortane
Pusa Anna-Kaisa, kaupunginjohtaja, Kurikka
Rantala Vesa, kaupunginjohtaja, Kauhava